JG õppenõustamine ja karjääriinfo

Veebiõppest


Nõuandeid veebipõhise õppega toimetulekuks


Veebiloengud ja/või veebikursused on tänapäeval levinud õppevormid, kuid ei pruugi olla kõigile sobilikud. Selleks on siin mõned tähelepanekud, et veebis õppimisega hästi hakkama saada. 

  • See on täiesti normaalne, kui koolitöö tundub esialgu raske. See ei tähenda, et sa ei saa kaugõppega hakkama – alguses on raske väga paljudel lastel, aga ka õpetajatel ja vanematel! Õppimine peabki olema väike pingutus. Kui sul on alguses natuke raske, pead õppides pingutama, siis järelikult õpe toimib – sa saad aina targemaks!
  • Võta endale aega, loe tekste mitu korda. Hea nipp on raskeid tekste või ülesandeid kõva häälega lugeda. Siis saad loetu sisust paremini aru ja see jääb lihtsamini meelde.
  • Tee endale ise päevakava ning püüa seda järgida. Päevakava peaks algama õigeaegsest ärkamisest ja lõppema õigeaegse magamaminekuga. Õppimisaeg võiks vahelduda puhkamise, söömise ja liikumisega nii toas kui ka õues. Ära arva, et parem on kõik koolitööd järjest ära teha ja alles siis süüa, puhata või liikuda! Liigutamine annab sulle uut energiat, aitab mõtted koondada ja laseb seni õpitul paremini meelde jääda. Tähtis on süüa kolm korda päevas korralikult ja vahepeal vahepalasid (näiteks õun või muu puuvili). Teistega koos olla praegu ei saa, aga õues värske õhu käes peab ikka käima. Näiteks oma hoovis mängimas või koeraga jalutamas – võta ette tavapärasest pikemaid ringe, külasta uusi kohti või tänavaid.
  • Ära lükka õppimist edasi, vaid tee see ära päevakavas planeeritud aegadel. Enne võta ette raskemad ülesanded. Meie ajul on kõige kergem õppida hommikuti, pärast pikka puhkust. Siis on hea päeva edasi veeta, kui keerulisemad asjad on tehtud.
  • Küsi õpetajalt abi. Ükski õpilane ei peaks kartma oma õpetajale teada anda, kui mõni ülesanne on raske või arusaamatu. Õpetaja töö ongi lapsi õppimises aidata ja toetada! Seega saada julgelt õpetajale kiri teie klassis kokkulepitud suhtluskanali kaudu ja küsi abi. Julge kirjutada õpetajale ka siis, kui sul võtab töö esitamine planeeritust rohkem aega. Lepi õpetajaga kokku, millal oled valmis töö esitama.
  • Anna õpetajale teada, kuidas sul läheb. Ka õpetaja on praegu täiesti uutmoodi olukorras. Ta ei pruugi kohe õigesti hinnata, kas tema saadetud ülesanded on kaugõppe ajal jõukohased, liiga kerged või liiga rasked. Aita õpetajat, anna talle tagasisidet.
  • Kui õppimisest väsid, siis tee väike puhkepaus. Kuid kui õppetöö käib ekraanide vahendusel, siis ära veeda ekraani ees ka puhkeaega. Selle asemel puhka oma silmi: vaata aknast välja, mängi koduloomaga, õhuta tuba, pane kokku mõni pusle, ehita veidi Legodega. Korraks pikutamine on samuti hea, sest ühes asendis laua taga istumine väsitab su keha. Tee ka võimlemis- ja sirutusharjutusi.
  • Premeeri end eduka õppimise või päevakavaga toimetuleku eest, eriti reedeti edukalt möödunud nädala eest – sa tulidki kaugõppega kenasti toime! Preemiaks võib olla väike maius, mõnus film või midagi muud sellist, mille saate vanematega kokku leppida.